Chcesz prowadzić własny hotel? To nie takie trudne! Sprawdź jakie warunki powinien spełnić przyszły hotelarz

Coraz większa liczba branż w Polsce zyskuje na znaczeniu, tak jest na przykład z branżą hotelarską. Ostatnie lata nie pozostawiają złudzeń, nastąpił skok inwestycji w tym segmencie rynku. Zaszły przy tym określone zmiany, na znaczeniu zyskały hotele ekonomiczne, a trochę słabsze wyniki zaliczają hotele z wyższego segmentu, czyli hotele pięciogwiazdkowe. Hotele ekonomiczne także w najbliższych latach mają jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu. Małe nakłady kosztów i szybki zwrot nakładów, to najważniejsze składowe tego sukcesu. Może również myślisz, aby otworzyć taki hotel?


hotel
Napisał: Roman Boed
Na podstawie: http://www.flickr.com
Decyduje się na to coraz większa liczba osób, a to dlatego, iż przepisy są mało restrykcyjne. Nie są wymagane koncesje czy pozwolenia, wymagania, jakie regulują tę tematykę zawarte są przede wszystkim w Ustawie o usługach turystycznych. Przedsiębiorca musi zacząć od złożenia wniosku o uzyskanie zaszeregowania obiektu do pasującego typu i jednej z pięciu gwiazdkowych kategorii. Zaszeregowanie obiektu, a również przydzielenie kategorii należy do marszałka województwa właściwego ze względu na miejscu położenia przyszłego hotelu. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie ewidencji wszelkich obiektów hotelowych.


Składany wniosek powinien być wypełniony z podaniem dokładnych danych przedsiębiorcy, czyli musi tam widnieć adres siedziby, numer NIP oraz KRS, jeśli oczywiście podlega on wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Jeśli chodzi konkretnie o obiekt to we wniosku powinniśmy podać nazwę obiektu, należy także podać dokładne miejsce, w którym będzie stał hotel. Wymagane jest też, ażeby przedsiębiorca wskazał we wniosku rodzaj obiektu i kategorię, którą pragnie dostać. Jak się przydziela konkretną kategorię? Najważniejsza jest liczba miejsc noclegowych, jednostek mieszkalnych, ważna jest też ich struktura.

hotel
Napisał: Jorge in Brazil
Na podstawie: http://www.flickr.com
I na sam koniec, powinniśmy się dowiedzieć, iż zgodnie z przepisami usługi hotelarskie mogą być świadczone tylko w obiektach które spełniają dwa podstawowe warunki. Jeden z nich odnosi się do wielkości obiektu, to jakie ma wyposażenie i jakie będą w nim świadczone usługi. Zależnie jaką kategorię posiada nasz hotel, są one ustalane właśnie pod tym kątem. Drugi warunek odnosi się do wymogów, jakie powinna spełniać każda inwestycja budowlana, czyli niezbędne są sprawnie działające urządzenia sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne, określone w odrębnych przepisach.

Nie wnikając w inne, mniej istotne zagadnienia, powinniśmy przyznać, że hotel w Polsce to nie jest marzenie ściętej głowy. Jeśli faktycznie posiadamy dużo pieniędzy i myślimy, jak je odpowiednio zainwestować to może właśnie ta droga będzie najbardziej korzystna. Jeśli wierzyć wielu analitykom, rynek hotelowy każdego roku ma rosnąc, i to ten ekonomiczny. Może więc warto spróbować?

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-22 16:24:44
Tagi: inwestycja, przedsiębiorca, ekonomia, obiekt