Czy trzeba uczyć języka państw podobnych do nas mentalnie?

Wszyscy ludzie uczą się języków, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony kusi coś łatwego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język mało popularny, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…
dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Napisał: r. nial bradshaw
Na podstawie: http://www.flickr.com
Od razu na myśl przychodzi język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może też ja) nie dam radyopanować tego języka. Wynikać to może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz również z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba być świadomym, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to systematycznie, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na naszym rynku stale rośnie, ponieważ Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.
A co jeśli mamy świadomość, ze nie uda się nam, że żaden chiński (lekcje bułgarskiego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej język połamiemy i się naszym poziomem załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co potem? Jeśli zawierzyć specjalistomz rynku pracy, jeśli poszukujesz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz zakuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej sąsiada Słowianina (lekcje języka czeskiego). Wybór jest dość znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zainteresować się czeskim.
Z tego zestawu warto wybrać, któryś z następujących:

- czeski, - chorwacki, - bułgarski


Ale… bądź czujny na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt skuteczna, bo bardzo dużo wyrazów ma podobne brzmienie, ale inne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie skuteczna, jeśli nie poznamy cyrylicy. Na początek więc alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, przyswoić bardzo wiele słów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-23 15:30:41
Tagi: chiński, koreański, czeski