Jak to cudownie, jak można czasami gdzieś pojechać, na przykład, do uroczego uzdrowiska

Ażeby cieszyć się życiem, nie narzekać za bardzo na kondycję fizyczną, musimy co pewien czas zdystansować się od codziennych obowiązków. Prawdą jest, że większość z nas wakacje ma raz w roku, mimo to są przecież także weekendy, więc wtedy możemy gdzieś uciec i wypocząć, napełnić się najwspanialszym uczuciem czasu wolnego.


www
Napisał: Unique Hotels
Na podstawie: http://www.flickr.com
Taki wyjazd jednakże nie może być nieprzemyślany i bez sensu, warto więc zaplanować go z wyprzedzeniem, a jednocześnie wybrać się do rzeczywiście cudownego miejsca, jak przykładowo Polanica Zdrój. Polanica ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki widniają już w księgach sądowych miasta Kłodzka, zaś już w szesnastym wieku sławne stały się także źródła wód mineralnych. Możemy odnaleźć wypowiedź kłodzkiego kronikarza – Aeluriusa, który podkreśla zalety zdrowotne i smakowe źródeł polanickich. Sława była tak pokaźna, że wody te wożono do dalekich miejscowości, czy to na biesiady, wesela czy inne uroczystości. Rok przełomowy, jaki zaważył na dziejach Polanicy przypada na 1828. Wtedy właścicielem miasta został Józef Gromis. To on rozpoczął
Łóżko hotelowe
Napisał: Sean MacEntee
Na podstawie: http://www.flickr.com
gospodarowanie źródeł.

W owym czasie wybudował małą pijalnię oraz drewniane łazienki. Od tego okresu zaczyna się prawdziwa historia Polanicy jako często odwiedzanego uzdrowiska. Już wtedy było 5 źródeł wód mineralnych, najbardziej jednakowoż były eksploatowane dwa z nich, bo były w najwyższym stopniu wydajne - „Źródło Józefa” i „Źródło Jerzego”. Później było jeszcze lepiej, bo w roku 1873 łazienki kupił Hoffman – wrocławski przemysłowiec. Zalecił przeprowadzenie analiz, które wykazały, iż źródła polanickie dorównują, a czasami i przewyższają wody dusznickie. Nie pozostało to bez odzewu, bo już od 1875 roku wzrasta liczba kuracjuszy.

W tamtych czasach kuracja trwała cztery do sześciu tygodni. Podczas jej trwania zalecane były kąpiele mineralne, stosowano też kurację pitną. Dzisiaj Polanica Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, w jakiej na stałe żyje siedem i pół tysiąca osób. Położona jest na wysokości 380-410 m n.p.m. Otoczona jest przez Sudety, góry niezbyt wysokie, lecz pięknej urody, tajemnicze i niekomercyjne. Uzdrowisko położone jest w pięknej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Te położenie powoduje, iż zimy są tu spokojne, a lata ciepłe i słoneczne. Polanica czeka na Ciebie o każdej porze roku. Poszukaj w wyszukiwarce Hotel Polanica Zdrój (Villa Alina hotel polanica zdrój) i zarezerwuj miejscówkę. Zwłaszcza pamiętaj o tym w sezonie letnim, gdy ruch turystyczny jest największy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-23 15:30:41
Tagi: Sudety, walory, źródła polanickie