Mało znane języki innych narodów – większe możliwości na polskim rynku pracy

Zachęcają nas do uczenia się języków znanych. Powtarzają, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Nie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Angielski już znasz, drugi taki język też będzie Ci pomocny. To wszystko to racja, znajomość angielskiego jest niezbędnym minimum, ale wybór kolejnego jest bardzo istotny. Jednak zachęcamy do zdecydowania się na mniej znany, bardziej niespotykanego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.
szkolenia dla nauczycieli
Napisał: Project NEURON
Na podstawie: http://www.flickr.com
Żaden z tych krajów nie odgrywa ważnej roli na arenie międzynarodowej, terytorialnie także nie są to za duże kraje. Kiedyś Serbia była częścią Jugosławii,a Jugosławia to był komunistyczny, ale nieźle dający sobie radę kraj, teraz Serbia nawet nie jest w Unii. Rumunia niedawno weszła do UE, a Słowacja i Słowenia to zdecydowanie druga liga Europy, jeśli chodzi o temat ważności, znaczenia w europejskiej polityce. I właśnie paradoksalnie, może właśnie, dlatego opłaci się wybrać taki język do nauki. Nikt nie myśli o nim poważnie, „bo to, bo tamto”, więc zostaje wolne pole dla ciebie, tak się buduje swoją niszę, do której inni będą mieli problem z dostaniem się.
No popatrz, jest rekrutacja: poszukują kogoś z hiszpańskim. Na korytarzu znajduje się wielu konkurentów, na twoje miejsce jest chętnych z pięćdziesiąt osób. Jakie masz szansę na dostanie tej posady, jeśli jest jeden wakat. Nieduże. Inna sytuacja, jakaś firma potrzebuje kogoś ze znajomością języka serbskiego (szkoły serbskiego). Nie ma takich kandydatów, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, posada jest twoja. Już widoczne są korzyści z poznawania mało znanych języków?!
Nauka języka rumuńskiego (język braci Słowaków) to pomoce naukowe w niedużej ilości (słowniki, podręczniki), tak samo spotkasz publikacje oraz słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, jest popularniejszy, jeśli idzie o publikacje, jako język serbsko-chorwacki, więc nie daj się zmylić, to są podobne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to bardzo miłe zajęcie. Są to języki słowiańskie, więc zbliżone językowo do naszego ojczystego języka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-23 15:30:40
Tagi: słowniki, język, nauka języka