Lato w górach

Zamyślasz spędzić wczasy w górach? To doskonały pomysł, jednak do takiej ekspedycji trzeba się rzetelnie przygotować. Bardzo ważna będzie twoja kondycja, a również ekwipunek, który zamierzasz z sobą zabrać. Od zawartości plecaka zależy nie jedynie twój komfort, lecz również bezpieczeństwo w czasie górskiej ekskursji. Jakie wyposażenie wziąć ze sobą w góry, przeczytasz w tym artykule.
więcej na stronie http://www.landersen.pl/
Napisał: Christian Jiménez
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bardzo istotny będzie wybór plecaka na eskapadę w góry. Z pewnością nie może on być zbyt ogromny, w górskim terenie wszelkie zbędne pół kilograma da ci w kość. Plecak powinien mieć wiele kieszonek wewnętrznych oraz ewentualnie zewnętrznych, a także możność przypięcia na zewnątrz dodatkowego wyposażenia. Wybierz plecak dość wąski (użyteczny w skalnym terenie), dwukomorowy (łatwo się wtedy dostać do ciężkich przedmiotów, ulokowanych w dole), koniecznie zaopatrzony w pokrowiec osłonowy i dobrany do twojej figury. Plecak (polecamy również plecak na ipada) musi mieć pasek biodrowy, a bardzo wskazany byłby również pasek piersiowy.

Nawet gdy masz zamiar sypiać w schronisku, musisz być nastawiony na to, że mogą być one zatłoczone i wypadnie ci drzemać w warunkach całkiem ciężkich - pod stołem w jadalni lub na podeście schodków, a być może nawet na łączce blisko schroniska. Powinieneś być na to gotowy. Z tej przyczyny weź z sobą karimatę, najlepiej dwuwarstwową i zabezpieczoną od spodu folią termiczną. Obowiązkowy jest też śpiwór. Najnowocześniejsze śpiwory są leciutkie, ważą ok. kilograma, a mają niezwykle dobre parametry termiczne.


W górach
Napisał: Matt Kowal
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niezbędny jest zestaw profesjonalnych planów jak też busola. Najlepiej wyekwipować się w mapnik, wtedy nawet podczas złej pogody bez problemu można przeglądać mapę. Laminowane mapy są dobre, jednakże podczas uporczywego deszczu w końcu wilgoć dostaje się pod powłokę ochronną i niszczy mapę. Dobrze jest wziąć z sobą kije trekkingowe, ułatwiają one poruszanie się po górskich dróżkach.

Jednak najważniejsze są buty - solidne, wodoodporne, za kostkę (dzięki temu unikniesz kontuzji) i z podeszwą o odpowiednim protektorze, ażeby nie ślizgały się na mokrej skale.

Dziś wszystkie nieodzowne akcesoria można nabyć nie opuszczając mieszkania, starczy w przeglądarce wystukać wyrażenie: sklep turystyczny warszawa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-09-07 12:19:49
Tagi: góry, kompas, plecak, śpiwór, mapnik