Jak obrać najlepsze konto firmowe przy rozpoczynaniu działalności i czy warto być mu wiernym przez długi czas

Przedsiębiorca stawiający pierwsze kroki na drodze do swojego biznesu ma zazwyczaj głowę pełną pomysłów, jest pełen werwy, pragnie zawojować cały świat i zarobić więcej pieniędzy niż wszyscy bogacze razem wzięci. Równocześnie też przelicza każdą złotówkę.


Czarna skarbonka
Napisał: American Advisors Group
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dlatego też ważne jest, by konto, z którego będzie korzystał było jak najtańsze, a najlepiej za darmo. I jak wybrać najlepsze konto firmowe? Powiedzmy sobie szczerze, że utworzenie uniwersalnego, obiektywnego rankingu kont firmowych nie jest prostym zadaniem. Dlaczego? Kiedy wybieramy konto osobiste, bierzemy pod uwagę tylko nasze aktualne potrzeby i wydatki, jednak decydując się na konto firmowe, musimy brać pod uwagę jeszcze jeden element – specyfikę branży. To właśnie owa wątpliwość powoduje, że tak trudno jest obiektywnie ocenić wyższość jednego konta firmowego nad innym.

W zależności od charakteru działalności różne charakterystyki konta firmowego będą istotne. Na przykład jeśli posiadasz klientów zagranicznych, to z pewnością skoncentrujesz się przede wszystkim na opłatach za wykonywanie i odbieranie przelewów w obcej walucie. Jeżeli często ścigają Cię terminy płatności, to funkcjonalność przelewów ekspresowych może się okazać nie do przecenienia. Sposobność zaciągnięcia kredytu odnawialnego może przecież uratować pozycję firmy, gdy będziesz miał chwilowe problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Zdarza się to niejednokrotnie, kiedy kontrahenci nie opłacają rachunków na czas. Co zatem trzeba uczynić aby wybrać najlepsze konto firmowe? Planuj, nadaj priorytety i wybieraj.

Banknoty
Napisał: Jiposhy .com
Na podstawie: http://www.flickr.com
Uwzględniając branżę, w której działasz, należy zrobić sobie listę pewnych i prawdopodobnych operacji robionych za pośrednictwem konta firmowego. Należy ustalić odpowiednie priorytety, a następnie postarać się przewidzieć, jakie usługi proponowane przez banki mogą się przydać w przyszłości. Używanie karty płatniczej nie jest traktowane jako pierwszeństwo gdy pragniemy wybrać najlepsze konto firmowe. Głównie przedsiębiorcy pragnąc oddzielić sprawy biznesowe od życia osobistego, wpłacają sobie „wypłatę” na konto osobiste i później za pośrednictwem owego rachunku dokonują zakupy. W każdym przypadku może być jednak inaczej, nie ma jedynego, słusznego wyjścia w owym względzie.

Jakich błędów należy unikać?

Pierwszym błędem jest trzymanie wolnych środków na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Badania mówią, że aż 17% Polaków lokuje nadwyżki finansowe na kontach osobistych, a aż 58% ankietowanych nie inwestuje ich w żaden sposób. ROR-y rzadko kiedy są oprocentowane, a jeśli już, to proponowana stopa procentowa jest bardzo niska. Ten błąd kosztuje statystycznego Polaka około 5% posiadanych oszczędności na rok. Dużo, patrzywszy na fakt, że uniknięcie tych strat jest bardzo proste: wystarczy lokować wolne środki na kontach oszczędnościowych lub wysoko oprocentowanych lokatach terminowych.

Drugim częstym błędem jest darzenie wybranego banku zbyt wielkim sentymentem. Gdy bank zmienia warunki oferty na gorsze, przeciętny Polak narzeka, ale pozostaje lojalny wobec wybranej instytucji finansowej. Gdy na rynku pojawia się rachunek o korzystniejszych parametrach zmień go, obierając korzystniejszą ofertę. W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku!

W końcu nalezy wybrać konto. Trzeba pamiętać, że wybór rachunku firmowego nie jest poważnym zobowiązaniem, z jakiego trudno się wycofać. Po wybraniu konta za jakiś czas można sprawdzić, czy w międzyczasie na rynku znalazła się lepsza oferta konta dla firm. Gdy taka się pojawi należy z niej skorzystać.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 09:36:17
Tagi: zakupy, wydatki, terminy płatności