Kilka porad dla przedsiębiorców którzy szukają odpowiedniego lokalu na siedzibę swojej firmy.

Jedną z pierwszych decyzji, którą należy podjąć podczas zakładania firmy będzie miejsce prowadzenia działalności. Wielu ludzi otwiera biznes w mieszkaniu, jest to rozwiązanie tanie, praktyczne i jeżeli tylko rodzaj wykonywanej pracy będzie na to pozwalać, niezwykle wygodne. Jednak jeżeli z różnych powodów własny dom nie będzie dobrym rozwiązaniem, to trzeba będzie pomyśleć o znalezieniu jakiegoś lokalu.

lokal użytkowy
Napisał: Taylor White
Na podstawie: http://www.flickr.com
Będą tu dwie możliwości, pierwsza to wynajęcie biura w jednym z wielu różnych biurowców, druga to jego zakup. Obie te opcje posiadają sporo wad i zalet, więc jeśli ktoś tylko będzie miał taką możliwość, to zastanowić się powinien nad obiema. Zakup lokalu jest kosztowny, podobnie jak ze wszystkimi nieruchomościami, lecz po zakupie nie trzeba potrzeby płacenia co miesiąc za wynajęcie. Z opłat będzie podatek od lokalu użytkowego oraz media, ale będą to dużo mniejsze sumy. Lecz żeby kupić lokal trzeba dysponować odpowiednim kapitałem, dodatkowym kłopotem jest fakt, że jeżeli firma będzie się rozrastać, to po pewnym czasie trzeba będzie poszukiwać nowego, większego biura i będą problemy z dotychczasowym. Nieco więcej w temacie w tym miejscu: podatek za nieruchomość użytkową.

podatki za lokal użytkowy
Napisał: Daniel X. O'Neil
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zdecydowana większość przedsiębiorstw jednak wynajmuje lokale. W dużej mierze będzie to wynikać z niechęci do pozbywania się elastyczności - wynajęte biuro można w każdej chwili zwolnić i przeprowadzić się do innego, większego albo tańszego. Przy kupionym lokalu tak proste to już nie będzie, bo albo trzeba myśleć o rozbudowie, co nie zawsze jest możliwe, albo wynająć, a dla firmy znaleźć coś większego.

Ponieważ jednak duża część właścicieli firm nie zamierza w ten sposób bawić, to jednak będą woleli zapłacić comiesięczną ratę wynajmu i mieć problem z głowy. Lokale wynająć można w różnorodnych miejscach. Najpowszechniejsze są wszelakie biurowce, począwszy od niewielkich, położonych na obrzeżach miasta, a kończąc na nowoczesnych biurowcach w najlepszych lokalizacjach. Oczywiście wraz z poziomem budynku będzie szła w parze cena wynajmu, biura gdzieś dalej od centrum można wynająć już za pięćdziesiąt złotych za metr, ale te w nowoczesnych biurowcach będą kosztować parę razy więcej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 10:53:19
Tagi: biuro, wynajem, lokal