Jaką rolę odgrywają konie w życiu człowieka, czemu hipoterapia jest tak skuteczna w wielu chorobach.

ludzie od bardzo dawna nierozerwalnie związani są z końmi. Te wspaniałe zwierzęta przez długie lata stanowiły podstawowy środek transportu, czy do dla rycerzy czy do ciągnięcia karet i wozów. Bardzo ważną rolę miały przy uprawie roli, kiedy nie znano maszyn i ciągników to konie właśnie ciągnęły brony albo pługi.
jazda konna
Napisał: Piotr Drabik
Na podstawie: http://www.flickr.com


Rozpowszechnienie urządzeń mechanicznych spowodowało, że konie przestały być używane w wymienionych powyżej zastosowaniach, co jednak nie oznaczało że odeszły w niepamięć. Jest wręcz przeciwnie, jazda konna obecnie się cieszy coraz większą popularnością, pomimo tego że jest sportem stosunkowo drogim. Co rusz otwierają się nowe stadniny, a wielbicieli jazdy regularnie przybywa. Są ludzie, dla których przebywanie z końmi dostarcza im mnóstwo satysfakcji i zadowolenia, bardzo chętnie udzielają się oni także w opiece nad nimi, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej poznać te niezwykłe zwierzęta. Lecz poza samą przyjemnością jazda konna ma również wiele zalet dla zdrowia, nie tylko wzmacnia i poprawia kondycję u jeźdźców, lecz również jest wykorzystywana w leczeniu wielu chorób - polecam.


Krakow
Napisał: Pawel Loj
Na podstawie: http://www.flickr.com
- http://www.patataj.com.


Leczenie przy pomocy jazdy konnej jest także znane jako hipoterapia. Jak pokazują liczne przypadki, jest ono w wielu schorzeniach bardzo przydatne i daje świetne rezultaty. Najczęściej taka terapia stanowi uzupełnienie klasycznych sposobów leczenia, lecz to, czego nie da się uzyskać za pomocą lekarstw, to kwestia psychiki. Dzięki obcowaniu ze zwierzęciem chora osoba może zapomnieć chociaż na krótki czas o niekiedy niezwykle bolesnych ćwiczeniach, które musi każdego dnia robić. Nierzadko pomiędzy nią a koniem pojawia się prawdziwa więź, która później może się przenosić na ogólny stan chorego. Również jazda na koniu jest niezwykle pomocna, niezwykle pozytywnie będzie ona bowiem wpływać na napinanie i rozluźnianie mięśni, stymulując je do pracy.
Obecnie z hipoterapii korzysta z dużym powodzeniem coraz więcej chorych. Są wśród nich dzieci z mózgowym porażeniem, wadami postawy czy zespołem downa, ale także w przypadku dorosłych, przykładowo po udarze, naprawdę dużo może pomóc.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:28:53
Tagi: sport, ludzie, konie, problem, raj