Spółkę możemy wycenić na kilka sposobów. Poznaj najbardziej popularne i sprawdzone działania

Posiadasz spółkę i zastanawiasz jak ją możesz wycenić? Rzeczywiście istnieją trzy metody, by tego dokonać, poznaj je i podejmij decyzje, który sposób będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Wycena wartości spółki (kgdm.pl/uslugi.html) to trzy różnorodne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.


rozmowa biznesowa
Napisał: Sebastiaan ter Burg
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przy stosowaniu takiego podejścia rynkowa wartość kapitałów własnych jest ustalana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów finansowych, jakie generowane są przez spółkę przy zdefiniowaniu, iż w dalszym ciągu prowadzone będą działalności operacyjne. Podstawą dokonania tej wyceny jest próg na czas trzy do pięciu lat.

Inna to metoda porównawcza. Tutaj wartość rynkowa własnych kapitałów Spółki definiowana jest na podstawie przyrównania wycenianego podmiotu z pozostałymi podmiotami rynku publicznego o identycznym profilu. Wycenę prowadzi się na podstawie wskaźników takiego rodzaju jak P/E co oznacza wartość/zysk netto, P/BV - to znaczy cena do wartości księgowej a także P/S to znaczy cena do przychodów netto ze sprzedaży. Te wskaźniki oddają w sposób zintegrowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych zysków, siłę finansową firmy, klasę kadry zarządzającej oraz kondycję i perspektywy określonej gałęzi przemysłu, w jakiej działa firma, jej pozycje konkurencyjną itp.. Wskaźniki rynkowe to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tzw. metoda bilansowa, co oznacza wycenę aktywów netto. To oznacza, że wartość definiuje się na podstawie majątku, ale pomniejszonego o sumę zobowiązań, które ciążą na przedsiębiorstwie.

biznes i Internet
Napisał: Steve wilson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Taka wartość może być uaktualniona o aktualna rynkową sumę składników aktywów i pasywów, jakie wymagają korekty. Korektę trzeba wykonać sugerując się właściwymi dokumentami z szacunków wartości konkretnych składników aktywów oraz pasywów dostarczonych przez Spółkę. Jak więc widać, to jakiego rodzaju metodę wybierzemy będzie zależeć od wielu wskaźników. Na pewno przed podjęciem takiej decyzji należy konkretnie wszystko sprawdzić, ażeby zdobyć jak najbardziej do zaakceptowania i korzystną wycenę spółki. W przeciwnym razie możemy być nieusatysfakcjonowani, a szukanie przyczyny po fakcie może nic nie dać. Pamiętajmy więc, ażeby z rozwagą zabrać się do tego zagadnienia. Autor: www.kgdm.pl/.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:10:07
Tagi: przedsiębiorstwo, cena